Březen 2018

"Maska"

5. března 2018 v 17:02 | Vee |  témata týdne
Kdo jsi? Kdo opravdu jsi? Víš to? Pokud ano, jsi tím, kým chceš být? A nebo jsi jen pouhá maska jako většina? Maska. Maska, kterou zděláváš při určitých situacích, s určitými lidmi, kvůli určitým zámyslům.

Žijeme v době kdy názor, že všichni nosí masku, je nám předhazován prakticky všude. Že se lidé přetvařují. Že se snažíme jen zapadnout. Že tím, jak si hrajeme na něco, co nejsme, jsme už zapomněli na to, kdo opravdu jsme. Je tomu ale opravdu tak? Poslední dobou mám pocit, že žijeme ve společnosti, kde cokoli co uděláme či řekneme je špatně. Obzvlášť co se týká toho, kdo jsme. A já osobně žiju mezi lidmi od kterých stále slyším jak se všichni přetvařují.

Ne věichni ale "nosí masky." Můžete se jednoduše jen nacházet mezi mladými, povrchními lidmi, kteří zatím nepřišli na to, kdo jsou. Nebo mezi lidmi, kteří byli od malička "učeni" kdo mají a nemají být. Jak se mají a nemají chovat. Co mají a nemají mít rádi. Ne vždy jsou ale lidi takoví. A jestliže se od malička nacházíte mezi povrchními lidmi, je možné že byste člověka, který opravdu říká to co si myslí, a nenechá se ničím manipulovat, ani nepoznali.

Nechápu, proč v dnešní době, vše co uděláte, musí být hned falešné. Já, například, jsem vegetariánka. Než se zeptáte.. ne, nedám si steak. Ne, nenejím ryby. A ne, nedělám to proto, abych byla cool. Všichni si to ale myslí. To, že jsem vegetarián jen kvůli tomu, abych vypadala eticky. To, abych vypadla lépe než oni. To, abych se odlišila. Ne vždy ale je vše jen pouhá maska, kterou chcete ukazovat světu. Jsou tu i lidé, kteří tyto věci dělají pro sebe. A ne pro oslnění ostatních.

Nebo taky moje jiné záliby. Ráda chodím do kaváren. Ráda chodím na přednášky o umění. Ráda chodím na předčítání poezie. Ráda čtu. Ráda si venku kreslím. A víte proč? Protože mě to baví. A ne proto, že bych si snad chtěla hrát na někoho, kdo nejsem. Proč bych to dělala? Abych si přišla zajímavěji? Abych zapadla? Abych měla víc falešných kamarádů, kterým na mně vůbec nezáleží? Abych dostala víc likeů na fotce? To, že se lidé chovají jinak když jsou sami, nebo s lidmi, kterým důvěřují, než někde na veřejnosti mezi lidmi, které prakticky neznají, je normální. Nevidím to jako nošení masky a hraní si na něco co nejsme.

Samozřejmě nepopírám, že takoví lidé existují. Ti co si hrají na něco co nejsou, jen proto, aby je ostatní viděli tak jak chtějí. Nemůžete ale chodit sem a tam a všude vyhlašovat. Jaký jste právě vy svatoušek, potože všichni statní jsou zákeřní a falešní. A přesně to lidé v mém okolí většinou dělají. Stěžují si na problém, který ani neexistuje.

Image result for mask tumblr

Vee

"S tužkou v ruce."

1. března 2018 v 16:41 | Vee |  témata týdne
Když jsem nastoupila do prváku, na střední školu, měla jsem tu možnost objevit kdo opravdu jsem. Neměla jsem ponětí kdo jsem a kdo chci být v budoucnosti. Co chci dělat, co mě baví, proč dělám to, co dělám, a proč se chovám tak, jak se chovám. Potulovala jsem se chodbami jako tělo bez duše. Ráno jsem vstala, šla do školy, přišla domů, najedla se, a ležela. Ležela jsem a přemýšlela, co se to se mnou děje. Časem se t ještě zhoršilo. Přestala jsem jíst a po tom, co jsem přišla domů jsem šla spát. Nic m nezajímalo. Přátelé jsem ztratila už dávno. Zamilovala jsem se do někoho, kdo mě jenom zneužíval. S nikým jsem nemluvila. Zhoršily se mi známky. Uzavřela jsem se do sebe a nemohla jsem uniknout. Minulý rok by se dal popsat jako nejhorší rok mého života. Bylo jediné možní východisko a nebýt jednoho dne, už bych tu dávno nebyla.

Image result for writing tumblr

Jeden den. Den, kdy nám byl zadán referát na Romea a Julii. Zní to jako každý normální den. A samozřejmě, pár referátů už jsme do té doby psali, ale tento byl něčím jiný... V části referátu, kde jsme měli vyjádřit náš názor na knihu, jsem tužku držela tak jistě, jako nikdy. Slovo po slově se zjevovalo na papíře stíraným grafitem. Myšlenky se najednou z mé hlavy transformovaly na něco hmotného. Koncem odstavce jsem si vše uvědomila. Do dnes si pamatuji svoji první povídku. Bylo mi 8 a hlavní hrdinkou bylo děvče, tk staré jako já dnes, které prochází střední školou a má své problémy, které společně se svými přáteli vyřeší. Nebylo to originální, bezchybné, gramaticky správně, a moje slovní zásoba povídce rozhodně nenapomáhala na kvalitě, ale je to vzpomínka. Je to kdo jsem. Od té doby jsem psala. Všude jsem si s sebou nosila deník s povídkami a básničkami, a pár tužek či per. Deprese jako by zmizela za jedinou noc.

Zjistila jsem, že psaní je moje vášeň. Nemám talent, nejsem v tom dobrá, ale psaní mi dává možnost vypsat se z toho, co cítím. Občas už je to zkrátka moc. Zdá se, jakoby se mi v hlavě tvořily jen tmavé myšlenky. Ale nějak mě kombinace mnou pečlivě vybraných slov, grifitové černě, a hrubých stránek papírů zachránily. Pro mě psaní není jenom činnost skládání slov vedle sebe tak, aby se daly číst. Psaní je pro mě útěkem. Útěkem od reality a toho co vše mě čeká. Můžu být taková jaká jsem, a nikdo mě nebude odsuzovat. Můžu říct co chci, a nikdo mě nebude odsuzovat. Píšu abych si připomněla kdo vlastně jsem. Píšu, protože je to kousek mne, kterého se už nezbavím a kam můžu vložit všechny své emoce. Občas jdu dokonce zpátky a pročítám si staré zápisky. Proto to za to stojí. Vidět pokrok který jste udělali. Vidět to, co vás dělá tím, čím jste. A to vše díky tužce. Tužka, která má neuvěřitelnou moc. Moc postal mě do jiného světa. Do světa, kde všechny mé starosti a povinnosti zmizí. A to vše s pouhou tužkou v ruce.

Related image

Vee