Únor 2018

"Mládí"

25. února 2018 v 22:27 | Vee |  témata týdne
Když mi bylo osm, bála jsem se smrti. Tedy, vlastně ne smrti. Spíš toho, co bude, až vyrostu. Dnes je to ale trochu jinak. Už mnoho času uplynulo od té doby, co jsem si po večerech vyplakávala oči nad tím, že jsem se bála budoucnosti. Dnes už vím, že není důvod se bát toho co přijde.

Mládí je krásná věc. A nikdo ji nechce zratit. Starat se jenom o známky, středoškolské lásky, nebo zábavu s kamarády je super. Do hlavy vám všichni vtloukají, jak je důležité si užít mládí a nepromarnit ho. Souhlasím, ale... Není to tak jenom s mládím. Život jako takový je potřeba si užít. Ne jen zaměřít se na mládí a potom tak nějak přežívat. Proto dnes píšu tento článek. Chci se s vámi poděli o to, čím se snažím řídit po zbytek svého života.


Mládí je o tom, že si užíváme, no ne? Ale každý z nás si užívá jinak. Já například, bych raději ležela doma v posteli a četla si, než šla na nějakou akci a pila. Nebo se šla projít s přítelem a zafotila si, než třeba šla nakupovat s kamarádkami. To je ale jenom moje představa o tom, jak odpočívat a užívat si. Tohle je jenom na vás. Mládí je ale spíše mezstarostnost, než to jak relaxujeme. Je to to, jak dokážeme vypnout a starat se jenom sami o sebe a o to, abychom se my měli co nejlépe. To, jak se dokážeme nadchnout z pouhých maličkostí a jak dokážeme dělat jakékoli blbosti v přítomnosti těch správných lidí. Proč je tedy tak dležité si "užívat mládí?" přijdou totiž starosti. Placení spátek, hádky o tom, kdo vyzvedne děti ze školy, potíže s autem a domácími spotřebiči. A tady přichází moje teorie. Mládí je o tom, naučit se být bezstarostný a potom být schopný tuto vlastnost aplikovat, když bude potřeba. Až jednou totiž bueme řešit, že nám zase snížili plat, nebo že nás už unavuje, jak nás mimčo v noci budí každých 30 minut, je potřeba být na chvíli bezstarostný a chovat se jako malé dítě. Užívat si těch věcí, co máme. I přes veškeré starosti, totiž jistě v životě máme něco, co nám dělá radost. A mládí je pro mě o tom, umět si tyto maličkosti, jako třeba dobrý pokec s kamarády na střeše, zatímco koukáte na hvězdy, nebo procházka s přítelem, zatímco děti hlídá babička, nebo jen dobrý šlofík, užít.

Mládí nemá věk. Neovlivňují jej vráský, starosti, ani bolest kloubů. Je to to, jak se dokážeme nadchnout z jarního počasí, jak jsme rádi, když si děti s něčím přestanou hrát, protože se k tomu můžeme vrhnout my, nebo když uděláme nehorázný nepořádek při vaření v kuchyni, zatímco po sobě s rodinou házíme ingredience toho, co mělo být na večeří.


Vee

Chyba nebo zkušenost?

19. února 2018 v 16:52 | Vee |  vnitřnosti na povrchu
Slušelo ti to. Je to jako včera, co jsi za mnou přišel na zastávku a představil se. Moc dobře si pamatuju co jsi měl na sobě. Pozorovala jsem tě už dlouho. Od té doby, co jsem tě viděla v tričku s Pánem času. Vždy jsme se míjeli na chodbě. Nikdy jsme spolu ale nepromluvili. Nevěděl jsi kdo jsem. Dnes přemýšlím nad tím, kde bych asi byla kdyby to tak i zůstalo. Ale ty jsi přišel. Seznámil ses a od té doby sis se mnou psal. Nemůžu říct, že by mi to vadilo. Už od prvního dne jsem do tebe byla zblázněná.

Šli jsme ven. Bylo to fajn. Smáli jsme se, tys mi nabídl svůj kabát, pošťuchovali jsme se jako malá děcka. Dovedl jsi mě na intr, dal mi pusu na čelo a nechal mě jít. Takhe to chodilo pár měsíců. Dokud nepřijela ona. Bylo to na tobě vidět. Viděla jsem ti na očích, že ji vidíš jako tu nádhernou vílu, jak jsi jí potom psal ve zprávě, která omylem přišla mně. Zatímco ona zářila v tvých očích, v těch mých byly jenom slzy, které jsem se snažila zadržet. Později, když jsem se dozvěděla jak to spolu máte, jsem je ale neudržela.

Dala jsem ti šanci. Nechala jsem to být. Byla jsem při tobě. Zakazoval jsi mi chodit ven s přáteli, poslouchat to, co chci, dívat se na co chci. Nutil jsi mě pít, a chodit po akcích s tvými kamarády. Přitom moc dobře víš, jak tohle nesnáším. Jak bych raději seděla doma a četla si, než lítala po venku s partou tvých kamarádů, které ani neznám a nemám s nimi nic společného. Dala jsem ti šanci, ale ty jsi zašel dál. Podezíral jsi mě z toho, že jsem tě podvedla. Přitom já byla ta, co tohle snášela.

Možná, že jsi se mnou ani nechtěl být. Chtěl jsi být s někým, ale ne se mnou. Myslel sis, že mě dokážeš přetvořit k obrazu svému. A málem se ti to i povedlo, nechápu jak se to mohlo stát, ale ano. Výdy jsem byla spokojená s tím, kdo jsem. Ale potom ses objevil ty. A já ti nikdy nebyla dost dobrá. A chtěla jsem být. Tak strašně moc jsem chtěla být tou perfektní přítelkyní, kterou, jak jsem později zjistila, sis nezasloužil. Udělala bych pro to cokoli. Přestala jsem se bavit s dlouhodobými přáteli, přestala cvičit a nabrala pár kilo, protože tak se ti to líbilo. A to všechno jen protože jsem byla zaslepená. Zaslepená tvojí krásou a tím, na co sis hrál. Lituju toho? Ne, dnes alespoň vím, že osobnosti se nesmím kvůli nikomu vzdát. Vše je to o zkušenostech.

Image result for lessons tumblr

Další nepodstatný článek do mé sbírky nepodstatných článků.
Vee

playlist 02/15/18

15. února 2018 v 17:37 | Vee |  playlisty

BLINK-182
California (2016)
She's Out of Her Mind
She's got a black shirt, black skirt, and Bauhaus stuck in her head.


MARILYN MANSON
Heaven Upside Down (2017)
KILL4ME
I love you enough to ask you againSLIPKNOT
Vol. 3 (2004)
Vermillion Pt. 2
She is everything to me, the unrequited dream, a song that no one sings, the unattainable.


BLESSTHEFALL
Hollow Bodies (2013)
You Wear A Crown But You're No King
I guess I'll watch you walk away, and let your empire crumble.Vee

Když se knihomol střetne s filmovým nadšencem...

14. února 2018 v 0:07 | Vee |  myšlenky ze sprchy
Knihy. Pro někoho pouhé listy papíru s tištěnými slovy a pro někoho nepostradatelná součást osobnosti. Já sama se řadím do druhé skupiny. Ať mě potkáte kdekoli a kdykoli, můžete si být jistí, že budu mít v ruce knihu (a v brašně další 4, jen tak pro jistotu). Knihy pro mě, jako pro mnoho dalších lidí, představují únik od reality. Od povinností a problímů. Od každodenní rutiny. Četla jsem odjakživa. Jako malá, asi ve 4 letech, jsem prý chodila za rodiči a ptala se na různá písmenka, která jsem ještě neznala, protože mě knihy tak moc zaujaly. Už od té doby. Už od té doby jsem knihy nikdy nevypustila z hlavy. Poslední dobou mám ale pocit, že se některé knihy mění spíše ve scénáře. Mnoho začínajících spisovatelů dnes už počítá s tím, že by se kniha eventuelně mohla přeměnit ve film. Je tohle ale správně?

Neberte si to zle. Jsem sice knihomol, ale povedený scénář, bravurní výkony herců, a novodobé speciální efekty jsou moje věc. Filmy miuju. Jsou pro mě téměř tak důležité jako knihy. Takže když mi někdo položí otázku co preferuji, věřte mi, není nikdy lehké odpovědět. Celá otázka se většinou promění ve velkou debatu. Občas, když se zeptá velký nadšenec kinematografie, se debata může stát i hádkou.
Filmy miluji, ale i tak... knihy mají kouzlo. Ten pocit, co dostanete, když otevřete novou knihu u filmu nemůžete čekat. Stejně jako vůně starých knih, nebo autorem pečlivě vybraná slova, která vám doslova začnou tančit před očima pokaždé, když otočíte stránku. Filmu nejsou špatné, ale... díváte se na ně. Díváte se na hlavní postavu a její dobrodružství, vztahy, a životní příběh. Pozorujete krajinu kolem. Sledujete osudy drobnějších rolí. U knih žijete. Prožíváte s hlavní postavou každé slovo. Jeho emoce a zážitky. Náte jeho strachy. Víte jaká je jeho oblíbená vůně a jeho špatné zvyky. Proč? Máte totiž mnohem více času na to se sžít a sympatizovat s postavami. 120 minut je nic v porovnání s 500 stránkami. Tohle často bohužel vede ke skrácení děje a vynechání pro čtenáře důležitých detailů. Ne jenom to, ale autor má prakticky neomezený prostor se rozepsat i o nejmenších detailech. Celá stránka může být o tom, jak se charakter cítil, zatímco ve filmu tomu věnují pár slov a zbytek je udělán tak, aby zaměstnal naše oči. A je to správně? Možná že právě to je to, co dává knihám kouzlo. Dávají prostor naší představivosti. Nikdzy nevíme přesně jak kdo vypadá, nebo v jakém prostředí se přesně nacházíme. Je to individuální. 500 čtenářů té stejné knihy může mít 500 různých představ o tom, jak vypadá charakter. A pokud herec nenabyde našich požadavků a představ, může to zničit celý film. Neznám horší pocit než to, když máte představy o tom, jak by určité postavy mohly vypadat a když vyjde film, vaše iluze rychle upadnou. Nebudu také zmiňovat to, že si knihy můžete kamkoliv vzít, že zaměstnaji vaši mysl více než filmy, nebo že fimy jsou často moc ovlivňovány reklamami.

Avšak i přes to si myslím, že kinematografie je krásná. Každý z nás, i ten největší knihomol, občas potřebuje úplně vyponout a podívat se na nějaký dobrý film. Dokonce i já mám některé filmy, které se, dle mého názoru, vyvedly o moc lépe než knihy. A vím, že tohle je velice nepopulární názor u člověka mého věku nebo knihomola všeobecně, ale... například takový Harry Potter. Knihy jsem přečetla všechny a Kámen Mudrců je jeden z mých oblíbených. I tak si ale stojím za tím, že filmy jsou lepší. Mžná ale hlavně pro to, že jsem na nich vyrůstala a knihy jsem dočítala teprve pár let zpátky. Moc dobře si pamatuji ty filmové pátky s rodiči, které jsme strávili hádáním se o tom v jakých jsme kolejích.

Závěr je tedy asi jasný. Za mě vždy byly, jsou, a budou lepší knihy než filmy. Avšak obojí má své kouzlo. Občas ani nezáleží na kvalitě filmu, ale na náladě člověka. A ať už jste knihomol nebo filmový nadšenec, zavřete prohlížeč a běžte se odreagovat k nějakému příběhu.

Vee

Když je váha větší než vůle žít

9. února 2018 v 17:41 | Vee |  vnitřnosti na povrchu
Zvoní budík. Zvedám se z postele. Již se slzami v očích docupitám do koupelny. Bez jakéhokoli nakukování do zrcadla, abych se hned nesložila, si vlezu do sprchy. Teplá sprcha před mentálním zhroucením je právě to co potřebuju. Vylezu, odmotám kolem sebe ručník. Zvědavost mi nedá a rukou přejedu po zamlženém zrcadle. Je to tady. Hned předemnou. Chci to ze sebe zhodit. Odříznout tuk z buclatých tváří. Odříznout tuk z povislých paží. Po vyčištění zubů se obleču a vycházím z pokoje. Na něco jsem zapomněla. Obrázky modelek v mém pokoji dnes asi zůstanou bez mého povšimnutí. To už se nikdy nesmí stát.

Po cestě do školy vpomínám na to, jak jsem vždy chodila pozdě a snažila se do sebe nacpat nějaké jídlo před začátkem školy. Změnila jsem se. Ani nevím jak se to stalo. Jednoho dne se mi otevřely oči. Děkuji bohu za ten moment. Kde bych dnes byla, kdybych zůsala s těmi baulatými tvářemi, tak jak jsem byla dřív.

I když... občas uvažuji nad tím, jestli by nebylo dobré poslouchat lidi, co říkají, že bych měla jíst zdravě a do toho třeba cvičit. Ale je to tu. Nevím, jestli je možné s dostat k těm výsledkům co chci já, pokud do sebe budu stále něco rvát. I kdyby jen zeleninu. Je to přímo předemnou. Perfektní těla. Tenké ruce, které dochážu chytit jednou svou dlaní. Úzký obličej. Stehna, co se o sebe za chůze nedotýkají. Tenká lýtka, která vypadají božsky v podkolenkách. Ale ne... nemůžu! Nebo musím? Je tohle jediná rozumná cesta? Koho zajímá, že je to nemoc. Co je za nemoc, že chceme být hubení? Přitažliví? Normální?

NE! Zvolím si tu zdravou cestu. Budu zdravě a pořádně jíst. Do toho cvičit. Budu stále počítat kalorie, ale...

Ne!
Nezvládám to.
Musím to udělat.
Musím být hubená.
Musím jít cvičit.
Musím být taková jaká jsem vždycky chtěla být.
Musím mít to tělo, jaké vím, že chce abych měla.Co bylo, bylo. Dnes už je to jinak. Berte to prosím s rezervou.
Další nepodstatný článek do mé sbírky nepodstatných článků.
Vee

POVÍDKY

9. února 2018 v 17:07 | Vee
rozcestník

"Žít svůj život."

7. února 2018 v 18:40 | Vee |  témata týdne
Na světě je téměř 8. miliard lidí.
Teda... tuhle větu jsem řekla špatně.
Na světě žije téměř 8. miliard lidí.

Daly by se dělit na dvě skupinky:
Jedna je ta, co přežívá. Ta co se ráno probudí, jde do práce, odpoledne se vrátí, nají se, stráví čas v tom lepším případě s rodinou, v horším u televize či počítače, jdou spát, a druhý den se rutina opakuje. Ale jsou spokojeni s tím jak to je.
Druhá je ta, co žijí. Ti co zkouší nové věci, zažívají dobrodružství, vychutnávají si každé souto jídla, ti co věří, že život je jenom jeden a je potřeba si ho pořádně užít, protože čas nevrátíme a proto musíme náš svět naplnit okamžiku, které si před smrtí budeme chtít zopakovat. A je něco z toho vlastně špatně? Dám vám radu do života. Žijte maličkostmi. Žijte pro oblohy plné hvězd, pro vůni ranní kávý, pro úsměvy ostatních lidí. A ano, nemusíte mě poslechnout. Protože lidé vám vždzcky budou říkat jak máte žít a na každém rohu uslyšíte, proč to, jak žijete, není vlastně vhodné.
Asi si všimnete, že jsem u prvního případu napsala "ta, co přežívá" a u druhého "ta, co žije," protože takhle nám to předhazuje společnost. Že stereotypy jsou špatné.

Ale...
Pokud chcete zůstat v koutě tohoto světa, udělejte to. Choďte do stejných restaurací, a vždy si objednejte to samé jídlo. Buďte prátelé s těmi samými lidmi jako vždy. Procházejte stejnými ulicemi. Pokud je tohle to, co musíte dělat, aby jste byli šťastní, nemusíte žít jako ostatní a dělat to co oni chtějí a co je považováno za typické či přijatelné. Nemusíte napsat knihu, procestovat Evropu, nebo stát se právníkem, aby jste se cítili, jakože jste v životě něčeho dosáhli. Aby jste věděli kdo jste a kam patříte.
Pokud chcete opustit vaše stereotypní prostředí, které je pro všechny normální, nenechte se zastavit. Utíkejte jak nejrychleji a co nejdál můžete a můžete zažít ten život, po kterém tak dlouho toužíte. Vrhněte se do nových kutur, dělejte chyby, učte se. Zamilujte se, žijte v karavanu, zpívejte u táboráku. Ale buďte šťastní. Takhle budete vědět kdo jste a kam patříte.
Pokud se chcete zaměřit na kariéru, pracujte tvrdě a běžte si za svým cílem. Šplhejte po žebříčku tak vysoko kam chcete a až se tam dostanete, nenechte se sesadit. Pokud je tohle, co chcete, udělejte to. Zaměřte se na úspěch, pracujte celý den, odpočívejte, nezapomínejte na sebe, ale jděte si za svým cílem. Protože až jednou budete přemýšlet nad tím, jak to všechno mohlo být, jedině když budete šťastní, tak nebudete litovat toho, co jste v životě udělali. Přijdete na to, kdo jste a kam patříte.

Každý z nás potřebuje něco jiného a nikdo Vám nemůže říct jestli to je správně, nebo ne. Někdy musíte udělat to, z čeho máte strach, to, co zrovna dvakrát nemilujete, nebo to, co je těžké. Ale můžu vám slíbit, že cokoliv uděláte pro to, abyste byli šťastní, ať to je jakkoliv komplikované či těžké, je to to nejlepší, co můžete udělat. Pokud totiž žijete svůj život tak jak chtějí ostatní, nikdy svůj život vastně něžijte.

Poslední slova... Udělejte to dnes. Jednoho dne se totiž probudíte a zjistíte, že už není čas na to udělat co chcete. To, co si přejete a co vás dělá šťastnými.


Vee

Kdo vlastně jsem...

7. února 2018 v 17:40 | Vee |  čtvrteční čaj s Vee
Zdravím, dáte si se mnou čaj?

Ať už jste se tu na mém blogu ocitli náhodou, či jestli jestli jste přišli právě kvůli této rubrice, jsem ráda, že jste sem zavítali. Tohle je týdenní rubrika, kdy si zopakujeme co se ten uplynulý týden stalo, vyměníme pár názorů, a vypijeme si čaj. Takže se pěkně usaďte, dejte si svůj oblíbený šálek čaje, pro mě tedy černý čaj s citrónem a kávovou lžičkou třtinového cukru a začtěte se...

Vzhledem k tomu, že tohle je můj první "čtvrteční čaj s Vee" budeme se věnovat tomu, kdo vlastně jsem. Přeci jen si zakládám na tom, abychom tu všichni byli spokojeni. A pro to musíte vědět něco málo o autorce. Asi si taky říkáte "hej, on ale není čvrtek." No... to se má takhle... moc mě to nezajímá. Ode dneška bude tento článek vycházet každý čvrtek, ale čím dřív vám povím s kým máte tu čest, tím líp.

Začneme zíkladními informacemi. Jmenuji se Veronika, ale všichni mi říkají Vee. Dobře... kecám. Nikdo mi tak neříká, ale mně se to líbí, takže... Ahoj, já jsem Vee. Je mi 17 let a pocházím z Olomouckého kraje. Jak jste si asi všimli v názvu blogu. Nejsem zrovna přátelský, komunikativní extrovert. Ba naopak. Jsem uzavřená do sebe a nekomunikuju prakticky s nikým kromě mé nejlepší kamarádky a mého přítele. Ale to jsou kapitoly samy o sobě, takže o tom jindy. Nemám ráda lidi, radši mám zvířata. Jsem vegetarián. Jo a... 2 roky jsem strávila v New Yorku.

Jsem kreativní. Nebo to o sobě alespoň ráda říkám. Snažím se ale zlepšit v kreslení, fotografování, ve hře na klavír, kytaru, a ukulele, v psaní, a tak podobně. Nejradši píšu. Proto asi mám tento blog, nečekané, že ano? Už 10 let hraju na klavír a i přes to, že nějakou tu klasickou hudbu si poslechnu (moji obíbenci jsou Joep Beving, a nebo Ludovico Einaudi), jsem spíše na metal, rock, punk, nebo emo muziku. A ano, My Chemical Romance je můj život. Jsem pořád takový emo kid. Nosím jenom černou, ale to spíš pro to, že mi přijde poetická a nemusím ráno ladit barvy.

Občas si přeju abych byla taková ta holka co nosí šaty a miluje léto a pop. Já ale jsem kdo jsem. Miluju podzim, jsem sarkastická potvora, většinou jsem nehorázný pesimista, a když mi něco vadí jsem schopná si za tím jít dokud nedostanu, co chci. Jsem tvrdohlavá, ale dokážu logicky myslet a vžít se do role ostatních, takže to nikdy nebyl problém. Jako každý člověk ale mám své problémy. Prošla jsem si hodně věcmi, o kterých vám snad budu schopná říct časem. Prozatím ale zmíním klíčová slova: deprese, bipolarita, antidepresíva, sebevražda.

Ne, nejsem jeden z nejnormálnějších teenagerů, které jste mohli poznat. Ale právě to mě dělá tím, kým jsem.
Myslím, že tohle na úvod stačí. Taky už jsem dopila svůj čaj. A abychom se tu necítili jako cizinci, zanechám tu jednu ze svých trapných fotek. S blbým efektem, úžasným trikem (a teď to opravdy nemyslím ironicky), a akne na obličeji. Ale snad pobaví. Pokud chcete, v komentářích zanechte své záliby, trapné fotky, nebo vaše otázky na cokoliv.
Přeji pěkný středeční podvečer a znova se někdy sejdeme u čaje.


Vee